Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Świeć Przykładem” w powiecie łęczyckim

​ 1 października obchodzony jest Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków, który wpisuje się w kampanię informacyjno-edukacyjną „Świeć Przykładem” - bądź widoczny! Dlatego z okazji tego święta policjanci ruchu drogowego z łęczyckiej komendy wręczali i zachęcali pieszych do noszenia elementów odblaskowych. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg.

Policjanci ruchu drogowego z łęczyckiej komendy włączyli się w Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków. Wyposażeni w opaski, kamizelki i woreczki odblaskowe wręczali je niechronionym uczestnikom ruchu drogowego w trosce o ich bezpieczeństwo. Każdy z przechodniów otrzymał taki element oraz lekcję jak prawidłowo go używać.  Celem akcji „Świeć Przykładem” jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz zachęcanie jak największej liczby „niechronionych” do korzystania z takich elementów. Policjanci podkreślali, aby odblasków używać nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgły, opady deszczu nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska sprawią, że pieszy poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego samochodu. To pozwoli kierowcy wcześniej zareagować a co za tym idzie uniknąć zderzenia. Dlatego pamiętajmy, aby noszony odblask był widoczny dla kierowców aut nadjeżdżających z obu kierunków.  
​ Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
asp.szt. Mariusz Kowalski

  • Dwóch policjantów z trzema osobami, którym wręczają odblaski na zewnątrz.
  • Dwóch policjantów wręcza odblaski
  • Odblaski w kolorze żółtym na niebieskim tle.
Powrót na górę strony