Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Łęczyccy policjanci podsumowali 2016 rok

01 lutego 2017 roku podczas odprawy służbowej z udziałem I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi mł. insp. Tomasza Olczyka, Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy podinsp. Zbigniew Gruszczyński podsumował stan bezpieczeństwa i wyniki pracy policjantów z Łęczycy za 2016 rok.

Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy podinsp. Zbigniew Gruszczyński w swoim wystąpieniu scharakteryzował łęczycką Policję rozpoczynając od stanu etatowego. Na dzień 01.01.2016 roku w KPP w Łęczycy służbę pełniło 89 funkcjonariuszy przy występującym jednym wakacie.

Przechodząc do pionu kryminalnego Komendant podkreślił, że w 2016 roku wszczęto 623 postępowania co dało o 11 więcej niż w roku ubiegłym. Według charakteru przestępstw kryminalnych stwierdzonych w 2016 roku na terenie KPP Łęczyca najwięcej było kradzieży - 111, przestępstw gospodarczych – 72, kradzieży z włamaniem – 58, przestępstw narkotykowych – 52, uszkodzeń mienia – 28, rozboi - 9 i 4 - kradzieże samochodów.

Wykrywalność przestępstw kryminalnych w 7 kategoriach najbardziej uciążliwych społecznie osiągnięto na poziomie 51,2% przy średniej wojewódzkiej 34,0%, co daje wzrost o 2,5% w stosunku do roku ubiegłego i czwarte miejsce w województwie.

Wysokie miejsce w województwie, bo piąte, komenda uzyskała w kategorii przestępczości tzw. gospodarczej, tą lokatę osiągnięto dzięki wykrywalność na poziomie 86,1%.

Sukces odnotowano również w przestępczości narkotykowej. W ubiegłym roku policjanci zabezpieczyli 10,6 kilogramów narkotyków.

W ubiegłym roku ruszył innowacyjny program „ Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Aplikacja pozwala mieszkańcom miasta zaznaczać na mapie kategorie jako miejsca zagrożone i śledzić weryfikację zgłoszenia przez funkcjonariuszy.

Komendant omówił również stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W ubiegłym roku na drogach powiatu łęczyckiego doszło do 62 wypadków drogowych, to o 9 więcej niż w 2015 roku. W 2016 roku w 4 wypadkach zginęły 4 osoby, gdzie w 2015 roku w 5 wypadkach śmierć poniosło 7 osób. Policjanci interweniowali przy 413 kolizjach drogowych w 2015r. Niestety liczba ta wzrosła do 467 w 2016 roku.

Policjanci łęczyckiego ruchu drogowego podejmują wiele działań, które mają na celu wyeliminowanie z dróg piratów drogowych oraz innych kierowców, którzy w rażący sposób łamią przepisy prawa. Kategorie wykroczeń najczęściej ujawnianych przez policjantów to: przekraczanie dozwolonej prędkości – 2294, niestosowanie pasów bezpieczeństwa – 435, nieprawidłowości w wyposażeniu/stanie technicznym pojazdów – 226, nieprawidłowe wyprzedzanie – 162.

W 2016 roku policjanci przebadali stan trzeźwości 3677 kierujących, 91 z nich kierowało pojazdami będąc pod działaniem alkoholu. W 2015 roku ujawniono i wyeliminowano z ruchu 139 nietrzeźwych kierowców.

Występowanie zdarzeń drogowych na głównych drogach powiatu oraz w rozbiciu na gminy przedstawią poniższe tabele.

Określając zadania na 2017 rok, komendant wymienił m.in. prowadzenie działań mających na celu zmniejszenie przestępczości kryminalnej, ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie oraz zwiększenie efektywności prowadzonych czynności celem zwiększenia liczby przestępstw wykrytych, a co za tym idzie zwiększenia zaufania do skuteczności Policji, zwalczenie handlu środkami psychotropowymi i odurzającymi, ukierunkowanie działań nie tylko na wykrywanie sprawców, lecz także na pozbawienie ich korzyści z prowadzonej działalności, przeciwdziałanie i ujawnianie przejawów demoralizacji, a także „przestępczości” wśród dzieci i młodzieży, ograniczenie liczby zdarzeń drogowych oraz zwiększenie ujawnialności nietrzeźwych dzieci i młodzieży.

I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi mł. insp. Tomasz Olczyk w swoim wystąpieniu zaprezentował pracę łęczyckich policjantów w różnych kategoriach na tle jednostek garnizonu łódzkiego.

Podczas odprawy głos zabrali również zaproszeni goście m.in. Wicestarosta Powiatu Łęczyckiego Krystyna Pawlak oraz Zastępca Burmistrza Miasta Łęczyca Andrzej Rokicki.

Powrót na górę strony