Nietypowe znalezisko w Podgórzycach - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Łęczycy

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Nietypowe znalezisko w Podgórzycach

Data publikacji 30.10.2018

Na terenie rolnym, podczas czyszczenia rowów melioracyjnych znaleziono niewypał z okresu II Wojny Światowej. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy zabezpieczali teren do czasu przekazania pocisku saperom z Tomaszowa Mazowieckiego.

30 października 2018 roku około godz. 8.00 dyżurny łęczyckiej komendy odebrał informację z której wynikało, że zgłaszający podczas prac związanych z udrażnianiem rowów na terenie miejscowości Podgórzyce, gm. Góra św. Małgorzaty znalazł przedmiot przypominający pocisk. Na miejsce skierowano patrol. Pirotechnik z nieetatowej grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy określił znalezisko jako – pocisk artyleryjski z okresu II Wojny Światowej. Policjanci zabezpieczyli teren i zorganizowali posterunek stały do czasu przekazania niewypału saperom z Jednostki Saperskiej z Tomaszowa Mazowieckiego. Jeszcze tego samego dnia w trakcie przekazania saperzy potwierdzili, że znalezisko to granat moździerzowy kal. 81 mm produkcji niemieckiej pochodzący z II Wojny Światowej.

Policja przypomina

W przypadku znalezienia niewypału należy natychmiast powiadomić policję, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy pocisku grozi jego detonacją, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała a nawet śmiercią dla osoby przebywającej w jego pobliżu! Po otrzymanym zgłoszeniu policjanci powiadomią specjalistyczny patrol saperski, który w bezpiecznym miejscu zdetonuje pocisk, a do momentu jego przybycia zabezpieczą znalezisko.