Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odsłonięcie tablicy poświęconej przodownikowi Stanisławowi Urbankowi

13 września 2019 roku w Piątku odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem tablicy poświęconej przodownikowi Stanisławowi Urbankowi Komendantowi Posterunku Policji Państwowej w Piątku. W uhonorowaniu pamięci uczestniczył nadinsp. Andrzej Łapiński Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi. Symbolicznego odsłonięcia tablicy umieszczonej na ścianie budynku Posterunku Policji w Piątku dokonał Damian Urbanek - prawnuk zamordowanego przez niemieckich najeźdźców przodownika Stanisława Urbanka.

Inicjatorem tego wydarzenia był Wójt Gminy Piątek przy ścisłej współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi oraz Jarosławem Olbrychowskim Prezesem Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.” w Łodzi.  Wydarzenie wpisuje się w obchody upamiętniające 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. W uroczystości odsłonięcia tablicy z udziałem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi nadinsp. Andrzeja Łapińskiego, Komendanta Powiatowego Policji w Łęczycy mł.insp. Zbigniewa Gruszczyńskiego oraz Wójta Gminy Piątek Krzysztofa Lisieckiego uczestniczył prawnuk przodownika Stanisława Urbanka, pan Damian Urbanek wraz z rodziną. Na uroczystości nie mogło zabraknąć Wicestarosty Powiatu Łęczyckiego Wojciecha Zdziarskiego, Prezesa Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r” w Łodzi Jarosława Olbrychowskiego, księdza ppor. Jacka Syjuda – Kapelana Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego w Łodzi. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół i uczniowie oraz mieszkańcy. Apel rozpoczął meldunek złożony przez dowódcę uroczystości Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Łodzi nadinsp. Andrzejowi Łapińskiemu, a w imieniu organizatorów gości powitał mł.insp. Zbigniew Gruszczyński Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy. Podczas przemówienia nadinsp. Andrzej Łapiński wspominając przewodnika Stanisława Urbanka, podkreślił że w naszej pamięci pozostanie on jako policjant, który stojąc na straży prawa zapłacił własnym życiem, nie uginając się się naciskom nazistowskiego najeźdźcy. Tablica mu poświęcona niech przypomina jego bohaterstwo, a obecnym policjantom rotę ślubowania. Odsłonięcia tablicy dokonał pan Damian Urbanek w obecności Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, Jarosława Olbrychowskiego Prezesa Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r” w Łodzi oraz Wójta Gminy Piątek. Kapelan Ośrodka Duszpasterskiego w Łodzi – ks. ppor. Jacek Syjud poświęcił ten symbol pamięci.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przodownik Stanisław Urbanek rozpoczął służbę w 1922 roku, a rok później ukończył kurs dla posterunkowych w Okręgowej Szkole Policji w Piotrkowie. W latach 1932-1933 był policjantem posterunku w Ozorkowie. Od czerwca 1933 dowodził posterunkiem policji w Parzęczewie, skąd 4 lipca 1938 roku na własna prośbę został przeniesiony na stanowisko Komendanta Posterunku Policji Państwowej w Piątku. W październiku 1939roku został aresztowany przez gestapo i bestialsko przesłuchiwany w Zgierzu. Stamtąd trafił do gospodarstwa rolnego w Kwilnie prowadzonego przez miejscowych folksdojczów, gdzie pracował w kieracie. W listopadzie 1939 roku został zamordowany w tym gospodarstwie wraz z miejscowym leśniczym i nauczycielem. W 1970 roku Głowna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich przeprowadziła śledztwo i żyjący świadkowie zeznali, iż motywem tej zbrodni była zemsta za to, że przodownik Stanisław Urbanek i miejscowy leśniczy nie pozwalali na kłusownictwo osadników niemieckich. Komendant Urbanek pozostawił żonę i osierocił trzech malutkich synów.

  • policjanci przed tablicą pamiątkową.
  • Poczet sztandarowy KWP w Łodzi podczas wprowadzania.
  • goście zaproszeni na uroczystość.
  • Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi wita się ze Sztandarami  policji oraz szkół.
  • zaproszeni goście.
  • zaproszeni goście.
  • Przywitanie zaproszonych gości.
  • komendant wojewódzki policji w łodzi podczas przemówienia.
  • prawnuk Stanisława Urbanka podczas przemówienia.
  • Jarosław Olbrychowski podczas przemówienia.
  • odsłonięcie tablicy.
  • odsłonięcie tablicy.
  • delegacja która dokonała odsłonięcia tablicy.
  • policjanci podczas składania wieńców przy tablicy.
  • uczniowie ze szkół składają znicze pod tablicą.
  • akt odsłonięcia tablicy.
Powrót na górę strony