Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O profilaktyce z uczniami i rodzicami

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy spotkali się z uczniami i rodzicami dzieci uczęszczających do szkół podstawowych w powiecie łęczyckim z którymi rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i w sieci.

11 i 12 kwietnia policjantka z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii wspólnie z dzielnicowymi rozmawiała z dziećmi ze szkoły podstawowej w Wilczkowicach i Chorkach. Z rodzicami policjanci spotkali się w placówce w Mazewie. Mundurowi z dziećmi rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, przekonywali przede wszystkim do noszenie elementów odblaskowych. Omówili zasady korzystania ze stron www. Apelowali aby pamiętać o: ochronie swojego hasła, nie podawać swoich danych (imienia, nazwiska, adresu, telefonu, zdjęć), nie podejmować rozmów z osobami, których się nie zna, ponieważ nigdy nie wiadomo kto tak naprawdę siedzi „po drugiej stronie” komputera, nie umawiać się z obcymi poznanymi w internecie. Policjanci starali się uświadomić słuchaczom, że to co trafia do internetu zawsze tam pozostaje. Przekonywali aby nie reagować przemocą na przemoc online. W sytuacji jeśli ktoś wysyła obraźliwe treści, lub kolega czy koleżanka jest „prześladowany”, należy powiadomić o tym dorosłego i nie kasować tych informacji.

Policjanci apelowali do rodziców aby rozmawiali ze swoimi dziećmi - Internet nie może zastąpić kontaktu, codziennej rozmowy. Przekonywali aby dorośli reagowali na przemoc w sieci. Uczyli dziecko reagować na przemoc oraz radzić sobie z nią. Rozmawiali z dziećmi na temat rozmów z innymi online, aby wiedzieli, że osoba po drugiej stronie może mieć złe intencje. Sprawdzali ograniczenia wiekowe na grach (PEGI). Zwracali uwagę na nietypowe zachowania dziecka, które mogą świadczyć o nadmiernym korzystaniu z Internetu, czy też korzystaniu z nieodpowiednich treści. Uczulili dziecko aby każdy wpis, który chce opublikować kilka razy przeczytało i zastanowiło się czy nie ośmieszy lub nie skompromituje, ich samych lub innych osób. Współpracowali ze szkołą, policją aby eliminować zagrożenia.                   

Dzielnicowi korzystając okazji promowali program „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” wymieniając jego główne cele i założenia oraz mechanizm wprowadzania zagrożeń. Omówili również jak w łatwy i szybki sposób odnaleźć w sieci swojego dzielnicowego posługując się aplikacją „Moja Komenda”.


 


 

 

 

Powrót na górę strony