Debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa połączona z kampanią „#dajsięzauważyć #nośodblaski#”
17 października 2024 roku w budynku Szkoły Podstawowej w Grabowie odbyła się zorganizowana przez Kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy debata społeczna z udziałem przedstawicieli instytucji oraz lokalnej społeczności. Wymiana doświadczeń między uczestnikami wydarzenia, umożliwiła wypracowanie wspólnych rozwiązań mających na celu wpływ na poprawę bezpieczeństwa na terenie gminy Grabów.
Po uroczystym rozpoczęciu debaty, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łęczycy – mł. insp. Andrzej Bukowiecki dokonał oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gminy, a następnie zaprosił zgromadzonych do wspólnej dyskusji. W wydarzeniu uczestniczył również Burmistrz Miasta i Gminy Grabów Mariusz Jagielski oraz przedstawiciele lokalnych samorządów. Podczas spotkania omówiono zasady działania aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” – niezastąpionego narzędzia wymiany informacji o istniejących zagrożeniach pomiędzy lokalną społecznością a policją. Przypomniano także o funkcjonowaniu ułatwiającej kontakt z dzielnicowym aplikacji „Moja Komenda”. Policjanci przestrzegali przed działaniami oszustów, którzy nie ustają w ciągłym modyfikowaniu metod swoich przestępczych procederów. Po przedstawieniu analizy występujących zagrożeń, mieszkańcy mieli możliwość zgłaszania wniosków dotyczących poprawy bezpieczeństwa w rejonie swojego zamieszkania. Nie zabrakło także informacji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ramach kampanii „#dajsięzauważyć #nośodblaski#” uczestnicy debaty otrzymali od Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego łęczyckiej komendy podinsp. Marcina Marciniaka elementy odblaskowe, których celem jest zwiększenie widoczności i poprawa bezpieczeństwa pieszych na drodze.
Debaty społeczne są bardzo ważną częścią działalności profilaktycznej w zakresie bezpieczeństwa. Zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa oraz bieżąca wymiana informacji, umożliwiają podniesienie świadomości o potencjalnych zagrożeniach i wypracowanie wspólnych metod ich eliminacji.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za konstruktywną dyskusję.
mł. asp. Katarzyna Pietrzak