100. rocznica służby Kobiet w Policji – uroczysta gala w łęczyckim Domu Kultury
24 kwietnia 2025 roku w sali widowiskowej łęczyckiego Domu Kultury odbyła się gala poświęcona 100. rocznicy służby kobiet w Policji. Zarys historyczny kobiecej policji przybliżył Jarosław Olbrychowski – Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 w Łodzi. Wydarzenie uświetnił koncert orkiestry reprezentacyjnej policji garnizonu łódzkiego.
100 lat temu, dokładnie 26 lutego 1925 roku, Minister Spraw Wewnętrznych Cyryl Ratajski polecił utworzyć policję kobiecą, a kilka tygodni później 15 kwietnia 1925 roku w Komendzie Głównej Policji Państwowej w Warszawie rozpoczął się kurs specjalny dla policjantek. Przeszkolono wówczas 30 kobiet, głównie pod kątem walki z nierządem, sutenerstwem, handlem żywym towarem.
Pierwszą kobietą w łęczyckiej policji była Maria Marsik, która w stopniu starszego posterunkowego pełniła służbę w komendzie powiatowej w Łęczycy od 1 stycznia 1926 roku. Była pierwszą i jedyną policjantką łęczyckiej komendy powiatowej w okresie międzywojennym. Z dniem 9 września 1931 roku przeniesiona w stan nieczynny, a od 29 lutego 1932 roku w stan spoczynku. Dalsze losy jej i rodziny, nie są nam znane.
W uroczystej gali poświęconej 100. rocznicy służby kobiet w policji uczestniczyły policjantki i policjanci z łęczyckiej komendy na czele z Komendantem Powiatowym insp. Marcinem Grzelakiem. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli: Wojciech Czaplij Zastępca Burmistrza Łęczycy, Wójt Gminy Łęczyca Jacek Rogoziński, Jarosław Olbrychowski - Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 w Łodzi, Prokurator Rejonowy w Łęczycy Andrzej Pankiewicz, st. kpt. Marcin Kornat Komendant Powiatowy PSP w Łęczycy, ppłk Waldemar Grabski - Dyrektor Zakładu Karnego w Garbalinie, mjr Tomasz Kępski-Lubczyński Kierownik Wielkopowierzchniowego Wielobranżowego Składu Materiałowego w Kutnie, porucznik Oskar Osetek reprezentujący Dowódcę 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej. Obecny był również: Janusz Jankowski Kierownik Promocji Starostwa Powiatowego w Łęczycy, Krzysztof Wójcik - Dyrektor Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej, Kamil Cieśliński Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łęczycy.
Uroczystą galę rozpoczął inspektor Marcin Grzelak, który przywitał wszystkich zaproszonych gości. Podczas swojego wystąpienia podkreślił, że rok 2025 to szczególny czas dla polskiej Policji, ponieważ obchodzimy 100-lecie obecności kobiet w policyjnych szeregach. To ważna rocznica, która przypomina o wkładzie funkcjonariuszek w budowanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na przestrzeni całego stulecia. Komendant Powiatowy pamiętając również o 85. rocznicy Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, wraz z uczestnikami, minutą ciszy oddał hołd pomordowanym policjantom. Następnie głos zabrał Jarosław Olbrychowski Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 rok w Łodzi, który jest członkiem Rady Historycznej Komendanta Głównego Policji. Podczas swojego wystąpienia przedstawił początki policjantek policji Państwowej przybliżając postać podkomisarz Stanisławy Filipiny Paleolog.
Z okazji 100. rocznicy powołania Kobiet w policji Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy inspektor Marcin Grzelak oraz Jarosław Olbrychowski wręczyli policjantkom wyróżnienia w formie pamiątkowych dyplomów.
W Komendzie Powiatowej Policji w Łęczycy służbę pełni 26 kobiet. Wszystkie na równi z mężczyznami mają wpływ na rozwiązywanie konfliktów, sporów jak i dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu.
Na zakończenie gali Zastępca Burmistrza Łęczycy Wojciech Czaplij oraz - w imieniu Starosty - Janusz Jankowski wyrazili swoje uznanie dla służby kobiet w policji, życząc im sukcesów zawodowych.
Wydarzenie uświetnił występ orkiestry reprezentacyjnej policji garnizonu łódzkiego. Policyjni muzycy pod batutą kapelmistrza Kamila Sztreit–Wlaźlaka zagrali takie utwory jak: Babę zesłał Bóg, I will survive, Akademia policyjna, Gdzie ci mężczyźni, Róża i bez oraz Tequila.
Szczególne podziękowania składamy Pani Oldze Kurowskiej, Dyrektor Domu Kultury w Łęczycy, za pomoc w organizacji tego wydarzenia.
aspirant sztabowy Mariusz Kowalski