Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Twoje światła - Twoje Bezpieczeństwo"

Komenda Główna Policji wspólnie z Komendą Stołeczną Policji oraz Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytutem Transportu Samochodowego, Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów, Przemysłowym Instytutem Motoryzacyjnym i operatorem komunikatora Yanosik rozpoczęła drugą edycję kampanii pn. „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi kierujących na stan i jakość oświetlenia w pojazdach, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

28 listopada policjanci w całej Polsce rozpoczęli kampanię „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo”, która będzie trwała do 17 grudnia 2017 roku. Celem akcji jest zwrócenie uwagi kierujących na stan i jakość oświetlenia w pojazdach, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Wzorem roku ubiegłego, kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach na stacjach kontroli funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. Sprawdzenia świateł na stacjach, które przystąpiły do akcji, będą dokonywane w dniach 2, 9 i 16 grudnia 2017 roku.

Aplikacja Yanosik doprowadzi kierowców do najbliższej stacji biorącej udział w kampanii. Badania odbędą się w ponad 200 punktach na terenie całej Polski. Dokładny wykaz punktów umożliwiających bezpłatne badania znajduje się na stronie: http://yanosik.pl/dobre-swiatla/

W akcji bierze udział także:

Stacja Kontroli Pojazdów Instytutu Transportu Samochodowego przy ul. Jagiellońskiej 80 w Warszawie, która zaprasza kierujących na sprawdzenie świateł w innych terminach niż pozostałe stacje tj. 1.12.2017 roku oraz w dniach  4-8.12  i 11-15.12.2017 roku., w godz. 8-16.00.

Stacja Kontroli Pojazdów Przemysłowego Instytut Transportu Samochodowego przy ul. Jagiellońskiej 55 w Warszawie, która włączy się w akcje sprawdzania świateł w dniach 1.12, 8.12 oraz 15.12.2017 roku w godzinach 7.30 – 15.30.

Jedną z podstawowych reguł bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zasada „widzieć i być widocznym”. Piesi dostrzegają światła pojazdu, a reflektory samochodów oświetlają pieszych uczestników ruchu, którzy poruszają się poboczem lub jezdnią. Zatem jedni widzą drugich. Ale czy zawsze tak to działa?

W grudniu 2016 roku zginęło ponad trzykrotnie więcej pieszych niż w maju (143 do 45). Części z tych zdarzeń udałoby się uniknąć gdyby kierowca miał sprawne, prawidłowo wyregulowane światła, wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni lub nie doprowadził do oślepiania innych uczestników ruchu drogowego.

Pieszy, zwłaszcza w okresie złej widoczności, również powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim powinien używać elementów odblaskowych w taki sposób, aby były widoczne w światłach samochodów i to nie tylko w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W okresie jesienno-zimowym gdy widoczność jest utrudniona nawet w ciągu dnia, prawidłowe oświetlenie nabiera szczególnego znaczenia. Wszelkie niedomagania związane ze światłami pojazdu mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do olśnienia innych uczestników ruchu drogowego, np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych.

(BRD KGP / ig)

Powrót na górę strony