NIE POZWÓL SIĘ OSZUKAĆ FAŁSZYWEMU WNUCZKOWI, POLICJANTOWI !!!
Łęczycka policja ostrzega przed tzw. oszustwami ,,na policjanta”,„na wnuczka”,,na księdza”. Choć funkcjonariusze otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść, nadal niepokojąca jest liczba zgłoszeń dotycząca nowej metody kradzieży – „na policjanta”. W związku z tym apelujemy o ostrożność!
Pomimo tego, że policjanci zatrzymują osoby podejrzane o oszustwa na tzw. ,,wnuczka" czy ,,krewnego" nadal apelują o rozsądek i ostrożność w kontaktach z obcymi. Mimo to wciąż dochodzi do tego typu przestępstw a przestępcy udoskonalają swoje metody działnia. Aby uniknąć takich sytuacji i nie paść ofiarą oszustów apelujemy o ostrożność! Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukiwać! Rozmawiajmy ze swoimi bliskimi i przypominajmy, jak należy zachowywać się w takich sytuacjach.
Metoda "na wnuczka" charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za Twojego krewnego. Dzwoni usiłuje Cię przekonać, że rozmawiasz ze swoim wnukiem, siostrzeńcem lub krewną a nawet księdzem. Rozmowę prowadzi tak by przekonać Cię, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Oszuści, to nie tylko mężczyźni!
Przestępca pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja w sklepie, okazyjny zakup mieszkania lub auta), lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, choroba), zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z Twojego domu lub wykonanie przelewu na konto bankowe albo nawet wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta. Bojąc się zdemaskowania oszust po odbiór pieniędzy zawsze podsyła "zaufaną osobę" mówiąc, że nie może przyjechać osobiście, ale za chwilę przyjedzie po nie jakiś znajomy.
Oszuści niedawno zmodyfikowali metodę swojego działania. Tak, jak na początku dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. "wnuczka". W rzeczywistości są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją.
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta, wnuczka, itp. – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
Spotykajmy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu.
Wykorzystujmy okoliczności – tak obiady świąteczne jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą dorobku całego życia.