„Rozważny pieszy i Rozsądny rowerzysta”
11 kwietnia 2018 roku na terenie powiatu łęczyckiego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Łęczycy przeprowadzili działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Działania równolegle były prowadzone we wszystkich jednostkach Policji z terenu woj. łódzkiego.
Podczas akcji funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na poruszanie się pieszych i rowerzystów po drogach oraz zachowania kierowców wobec nich. Działania były ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, polegające również na zachęcaniu do noszenia elementów odblaskowych. W wyniku działań policjanci ujawnili 19 wykroczenia, w tym 6 popełnionych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Przypominamy!
Rower musi być wyposażony w:
- co najmniej jeden sprawny hamulec
- światło odblaskowe czerwone z tyłu( kształt iny niż trójkąt) zamontowane na stałe niezależnie odpory dnia i nocy
- dzwonek
- po zmierzchu obowiązkowe jest oświetlenie pojazdu
Kask ochronny nie jest obowiązkowy ale dla własnego bezpieczeństwa warto go zakładać. Należy także pamiętać o elementach odblaskowych co wpłynie na zwiększenie widoczności rowerzystów na drogach, a tym samym ich bezpieczeństwo.
Prawa i obowiązki rowerzysty.
Kierujący rowerem obowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Kierującemu rowerem zabrania się:
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z wyjątkiem określonym poniżej tzn. wyjątkowo dopuszcza się jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach.
- czepiania się pojazdów.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
- opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.
Kierującemu rowerem zabrania się jazdy wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych. Rowerzysta przy przejściu dla pieszych zobowiązany jest zejść z roweru i przeprowadzić go przez jezdnię.