Koronawirus wciąż stanowi zagrożenie
Policjanci apelują do mieszkańców o przestrzeganie ograniczeń związanych ze stanem epidemii. W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do zaleceń, gdyż tylko tak możemy zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, a co za tym idzie uniknąć dodatkowych obostrzeń. Dlatego policjanci wraz z przedstawicielami sanepidu prowadzą już cykliczne kontrole przestrzegania zasad bezpieczeństwa w zakresie zapobiegania COVID-19 wszystko po to, aby utrzymać zielona strefę.
Na terenie woj. łódzkiego obecnie dwa powiaty objęte są strefą żółta, jest to powiat: pajęczański i łowicki. Na ich obszarach wprowadzone zostały obostrzenia, które dotyczą m.in.: obowiązku noszenia maseczek, a także organizacji targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu. Powiat łęczycki nie jest objęty strefą, gdzie musiałyby zostać wprowadzone obostrzenia. Aby utrzymać taki stan konieczne jest przestrzeganie zasad, które pozwolą nam uniknąć rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19. Dlatego po raz kolejny policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie obowiązujących ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń wszystkich służb!.Policjanci wraz z przedstawicielami sanepidu prowadzą cykliczne kontrole ograniczeń wynikających ze stanu epidemii wszystko po to, aby utrzymać zielona strefę.
Pamiętajmy! -DBAJMY O SIEBIE
KLUCZOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ
1,5 metry – minimalna odległość między pieszymi
Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
Wyłączeni z tego obowiązku są:
- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
- osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
- osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie,
- osoby, które zasłaniają usta i nos.
ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH
Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych.
Na czym polega? Usta i nos musisz zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie masz możliwości zachowania 1,5 metrów odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej.
Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić:
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni
- w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.
Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?
- w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz,
- w pracy – jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz ( podczas obsługi klientów i interesantów),
- podczas przebywania w lesie,
- podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).
Ważne!
Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Z obowiązku tego zwolnione są osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu:
- całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,
- trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nos