Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci uczcili „Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest polskim świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Wśród bohaterów pomordowanych na Wschodzie byli funkcjonariusze Policji Państwowej związani z Ziemią Łęczycką. Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy, aby uczcić ich pamięć, przed tablicą pamiątkową wmurowaną w ścianę komendy złożył kwiaty i zapalił znicz.

13 kwietnia 2021 roku z okazji 81. rocznicy zbrodni katyńskiej Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Zbigniew Gruszczyński wraz z I Zastępcą mł. insp. Andrzejem Bukowieckim w imieniu wszystkich funkcjonariuszy z łęczyckiej komendy oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Pod tablicą wmurowaną w ścianę komendy, upamiętniającą pomordowanych policjantów w tym komendantów: nadkom. Adama Korpińskiego i kom. Czesława Swinarskiego, związanych z Policją Państwową na Ziemi Łęczyckiej, złożyli kwiaty i zapalili znicz. Hołd pomordowanym oddali również przedstawicielem klubu HDK PCK Strażak”  w Łęczycy na czele z prezesem Pawłem Makarowskim i Waldemarem Łukaszewskim wiceprezesem PCK w Łęczycy.

NADKOMISARZ ADAM KORPIŃSKI

ur. 13 stycznia 1898 w Kosowie k. Kołomyi. Absolwent Akademii Wojskowej w Wiener-Neustadt, jako ochotnik wstąpił do Wojska Polskiego, gdzie służył do 25 stycznia 1921 roku. Do policji przyjęty 15 lutego 1921 roku. w okręgu nowogrodzkim. W latach 1933-1937 Komendant Powiatowy Policji Państwowej w Łęczycy, skąd został przeniesiony do województwa wołyńskiego i mianowany komendantem powiatowym w Kostopolu. Tu we wrześniu 1939 roku dostał się do sowieckiej niewoli. Uwięziony w obozie w Ostaszkowie, zamordowany przez NKWD w Twerze, pochowany w Miednoje. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

KOMISARZ CZESŁAW SWINARSKI.

ur. 8 czerwca 1886 roku. w Sokołowie Podlaskim. Absolwent Korpusu Kadetów w Warszawie, w grudniu 1917 roku rozpoczął służbę w II Korpusie Polskim, walczył pod dowództwem gen. Hallera. Po bitwie pod Kaniowem dostał się do niemieckiej niewoli, osadzony w Magdeburgu, skąd zbiegł w 1919 roku. 1 lutego 1920 roku wstąpił do Policji Państwowej. W czasie wojny polsko-bolszewickiej walczył w kompanii policyjnej utworzonej na terenie województwa białostockiego. Od 3 marca 1937 roku komendant powiatowy PP w Łęczycy. We wrześniu 1939 po wzięciu do niewoli przez Sowietów, osadzony w Kozielsku, a wiosną 1940 zamordowany w lesie katyńskim. Odznaczony: Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Walecznych, Medalem Niepodległości, Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości, Medalem Zwycięstwa, Srebrnym i Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kampanii Wrześniowej (pośmiertnie).

  • policjanci w mundurach wyjściowych. Jeden z bukietem kwiatów.
  • dwóch mężczyzn przed tablicą pamiątkową przed budynkiem - stoją tyłem.
Powrót na górę strony