Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym – kierowco jedź ostrożnie!

Od 1 stycznia 2022 roku weszła w życie znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz zmiany w Kodeksie Wykroczeń. Większe kwoty mandatów, dodatkowe przepisy chroniące pieszych oraz dotkliwsze restrykcje wobec nietrzeźwych kierowców, to tylko niektóre zmiany. Zapoznajmy się z nowymi przepisami i ruszajmy w drogę bezpiecznie. Policjanci apelują do kierowców o przestrzeganie przepisów.

Znowelizowana ustawa Prawa o ruchu drogowym oraz zmiany w Kodeksie Wykroczeń weszły w życie 1 stycznia 2022 roku. Regulacje między innymi podwyższają maksymalną wysokość grzywny nakładanej przez sąd z 5 000 do 30 000 złotych. Od 1 stycznia 2022 roku kierowcy, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość, wyprzedzają w miejscu niedozwolonym lub naruszają przepisy chroniące pieszych, muszą liczyć się zatem ze znacznie większymi restrykcjami. Wprowadzone zostały także nowe regulacje dotyczące zatrzymywania prawa jazdy. To także zwiększone grzywny za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu czy wykroczenia popełniane na przejazdach kolejowych. Zmiany dotyczą głównie wykroczeń, które stanowią jedne z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. To przede wszystkim przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Jeżeli będziemy jechać za szybko o 30 km/h, minimalna kwota mandatu wyniesie 800 złotych (dotychczas było to od 200 do 300 złotych.). Z większymi mandatami muszą się liczyć kierowcy, którzy jeszcze bardziej przekroczą dopuszczalną prędkość.

Zmiany w Kodeksie Wykroczeń dotyczyć będą na przykład kierowców, którzy popełnili wykroczenie wobec pieszego, wtedy grozi kierowcy grzywna minimum 1 500 złotych. Mówi o tym nowy artykuł 86b kodeksu wykroczeń. Wprowadza on katalog nieprawidłowych zachowań, takich jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy nie zatrzymanie pojazdu przed przejściem dla pieszych, aby umożliwić przejście osobie z niepełnosprawnością. To także wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub omijanie pojazdu, który zatrzymał się by umożliwić przejście pieszemu. Wówczas sąd może dodatkowo orzec zakaz prowadzenia pojazdów, w szczególności, jeżeli sprawca wykroczenia spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego.

Dochodzi też do wielu wypadków kolejowych co zazwyczaj kończy się tragicznie, dlatego za objeżdżanie opuszczonych zapór, wjeżdżanie na przejazd, gdy zapory już się opuszczają, niestosowanie się do sygnałów świetlnych czy wjeżdżanie na przejazd, jeżeli po jego drugiej stronie nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy, grozić będzie mandat nie mniejszy niż 2 000 złotych.

Kolejne ważne zmiany dotyczą podniesienia dolnej granicy grzywny do 2 500 złotych za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu, a do 1 000 złotych za poruszanie się po użyciu alkoholu pojazdem innym, niż mechaniczny (na przykład rower lub hulajnoga). Również spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie oznaczać będzie mandat nie mniejszy niż 2 500 złotych. Artykuł 86 paragraf 1a kodeksu wykroczeń za kolizję, gdzie poszkodowani odniosą obrażenia (poniżej 7 dni) wprowadza minimalną grzywnę 1 500 złotych.

Policjanci będą mogli również zatrzymać prawo jazdy kierowców w transporcie drogowym za nierejestrowanie aktywności kierowcy, używanie cudzej karty kierowcy, nieuprawnioną ingerencję w działanie tachografu czy odłączenie tachografu. Policjanci apelują do kierowców o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz ich przestrzeganie.

st.asp. Mariusz Kowalski

Powrót na górę strony