Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

​ Dzień Babci i Dziadka – bezpieczni nie tylko od święta

Przed nami dwa piękne dni, o których zawsze warto pamiętać. Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta, w których doceniamy i dziękujemy im za ofiarowane serce, dobroć i miłość, nieustanny trud i poświęcenie. Składamy podziękowania za całe dobro, które wnoszą do życia swoich Rodzin, za troskę, mądrość i siłę niezbędną do pokonywania codziennych trudności. Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka zadbajmy o to, aby nasi bliscy nie padli ofiarą oszustów.

Nieustannie zdarzają się przypadki oszustw, gdzie przestępcy podszywając się pod funkcjonariuszy policji, kurierów czy podając się za członków rodziny zabierają seniorom często oszczędności całego życia. Choć o tych metodach dużo się mówi i są one dobrze znane, to w dalszym ciągu wiele osób zostaje pokrzywdzonych tego rodzaju przestępstwami. Oszuści sięgają po rozmaite sposoby, by uwiarygodnić się w oczach swoich ofiar. Wykorzystują łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób, grają na ich uczuciach i potrafią nimi manipulować.

PORADY DLA SENIORÓW,
ABY NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ PRZESTĘPSTWA LUB WYKROCZENIA:

  • NIE WPUSZCZAJ do mieszkania NIEZNAJOMYCH.
  • nie przechowuj w domu dużej ilości gotówki.
  • nie otwieraj drzwi, gdy tylko usłyszysz dzwonek. Sprawdź najpierw, kto stoi za drzwiami, a jeżeli nie znasz osoby ROZMAWIAJ PRZEZ ZAMKNIĘTE DRZWI. Pracownicy urzędów zwykle telefonicznie zapowiadają swoją wizytę, a inkasenci mogą wystawione rachunki za światło i gaz zostawić w skrzynce pocztowej, nie wchodząc do domu.
  • nie ufaj nieznajomym i nie wpuszczaj ich do klatki schodowej.
  • dbaj o dobre relacje i bliskie więzi z sąsiadami.
  • zawsze ZAMYKAJ NA ZAMEK DRZWI wejściowe.
  • wychodząc z domu po zmroku zabierz ze sobą osobę towarzyszącą.
  • omijaj tereny źle lub wcale nieoświetlone, szczególnie niebezpiecznymi miejscami są obrzeża miast, na których nie ma zabudowań.
  • bez zbędnej potrzeby NIE NOŚ dużej kwoty PIENIĘDZY PRZY SOBIE.
  • po wypłacie większej kwoty z bankomatu lub po dokonaniu transakcji bankowej poproś zaufaną osobę, o odprowadzenie do domu.
  • bezwzględnie PAMIĘTAJ swój numer PIN do karty bankomatowej. Nigdy nie zapisuj tego numeru na karteczce przechowywanej obok karty.
  • NIE POŻYCZAJ PIENIĘDZY osobom, które znane są tylko z widzenia lub deklarują, że chcą przekazać gotówkę twoim bliskim.
  • tam, gdzie panuje tłok w tramwaju, autobusie, w markecie na targu trzymaj zawsze ZAPIĘTĄ TORBĘ przed sobą.
  • przebywając w szpitalu wartościowe rzeczy zdaj do depozytu.
  • będąc u fryzjera, w parku, na cmentarzu, w sklepie nie zostawiaj toreb lub siatek, w których masz pieniądze i dokumenty bez nadzoru, nawet na chwilę wychodząc na zakupy pamiętaj aby mieć przygotowane drobne pieniądze, tak aby nie wyjmować za każdym razem portfela.


SENIORZE ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO, UWAŻAJ NA SIEBIE!
W dużych skupiskach ludzi wirusy, w tym też koronawirus łatwiej się rozprzestrzeniają. Dlatego też – ogranicz wyjścia z domu i unikaj miejsc zatłoczonych. Zwracaj się z prośbą do bliskich o pomoc w codziennych czynnościach.
Przede wszystkim jednak – nie mogąc zachować w przestrzeni publicznej bezpiecznej odległości od innych ZASŁANIAJ NOS I USTA.

Dbanie o własne zdrowie, profilaktyka i leczenie schorzeń jest niezwykle ważne, nie zapominaj o tym. Jeżeli zauważysz u siebie podwyższoną temperaturę, katar, kaszel, bóle mięśni, duszności – koniecznie zadzwoń do przychodni i umów się na poradę do lekarza rodzinnego. Te objawy mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem.

  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

Dłonie każdego z nas dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

  • Często myj ręce

Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie masz takiej możliwości –dezynfekuj je płynami lub żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Dotykanie różnego rodzaju przedmiotów i powierzchni to ryzyko przeniesienia wirusa. Częste mycie rąk zmniejszy prawdopodobieństwo zakażenia.

  • Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie

Mycie rąk to nie wszystko! Pamiętaj o regularnym przecieraniu powierzchni i przedmiotów, których używasz. Biurka, stoły, klamki, włączniki światła, czy poręcze czyść za pomocą wody z detergentem lub środkiem dezynfekującym.

  • Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas jedzenia

Również na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Dlatego pamiętaj o regularnym dezynfekowaniu swojego telefonu. Jak to zrobić? Na przykład za pomocą wilgotnych chusteczek, które są nasączone środkiem dezynfekującym. Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas jedzenia.

  • Zakryj usta i nos podczas kichania lub kaszlu

Podczas kaszlu i kichania pamiętaj o zakryciu ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką. Pamiętaj, aby jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

WSZYSCY ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW
Jeśli masz babcię, dziadka bądź ich wiernym pomocnikiem i dawaj oparcie w sytuacjach, które wymagają szybkiej lecz rozsądnej decyzji. Rozmawiaj z babcią i dziadkiem o zagrożeniach jakie mogą ich spotkać w codziennym życiu i o sposobach jakie mogą ustrzec ich przed problemami. Przestrzegaj, żeby nigdy nie wpuszczali osób nieznajomych do domu i nie wchodzili ufnie w dyskusje z osobami nieznajomymi.

Powrót na górę strony