Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Historyczne wspomnienie o funkcjonariuszach Policji Państwowej

26 listopada przypada rocznica śmierci przodownika Stanisława Urbanka. Z tej okazji na terenie zespołu szkół mechanizacji rolnictwa w Piątku odbyła się lekcja historii poświęcona funkcjonariuszom Policji Państwowej. O losach tych którzy zginęli w obronie Ojczyzny opowiadał Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi. Głównym punktem wydarzenia było złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą tragicznie zamordowanego policjanta Stanisława Urbanka.

W tym roku minęły już trzy lata jak w ścianę budynku, w którym znajduje się Posterunek Policji w Piątku została wmurowana tablica poświęcona pamięci przodownika Stanisława Urbanka. Uroczystości jej odsłonięcia odbyły się 13 września 2019 roku z udziałem ówczesnego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, kierownictwa łęczyckiej policji i miejscowych władz samorządowych. Pamiętając o tym wydarzeniu oraz rocznicy śmierci policjanta Policji Państwowej, Komendant Powiatowy inspektor Zbigniew Gruszczyński zorganizował warsztaty historyczno-patriotyczne poświęcone losom, tych którzy oddali życie za Ojczyznę. Było to możliwe dzięki ścisłej współpracy z Dyrekcją Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku oraz Prezesem Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi Jarosławem Olbrychowskim. W wydarzeniu uczestniczył Burmistrz Piątku Krzysztof Lisiecki. Uroczyste spotkanie rozpoczęła dyrektor placówki witając wraz z Komendant Powiatowy zaproszonych gości. Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w swoim wystąpieniu przedstawił genezę Policji Państwowej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, skupiając uwagę na funkcjonowaniu jej na ówczesnym obszarze województwa łódzkiego. Opowiedział o etosie zawodu policjanta dawniej i dzisiaj. Zaznaczył, że policjant II Rzeczypospolitej Polskiej powinien być wzorem do naśladowania przez współczesnych mundurowych. Ostaszków, Kalinin i Miednoje – trzy miejsca zbrodni popełnionych na polskich policjantach nierozerwalnie są związane z etosem tej służby. Dlatego misją Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” jest przywracanie prawdy, ukazywanie martyrologii tej formacji, ich poświęcenia dla ojczyzny. Inspektor Zbigniew Gruszczyński w swoim wystąpieniu opowiedział o losach i tragicznej śmierci przodownika Stanisława Urbanka. Głównym punktem uroczystości było złożenie przez uczestników wydarzenia kwiatów pod tablica poświęconą Komendantowi Posterunku Policji Państwowej w Piątku.

Przodownik Stanisław Urbanek służbę rozpoczął w 1922 roku, a rok później ukończył kurs dla posterunkowych w Okręgowej Szkole Policji w Piotrkowie. W latach 1932-1933 był policjantem posterunku w Ozorkowie. Od czerwca 1933 dowodził posterunkiem policji w Parzęczewie, skąd 4 lipca 1938 roku na własna prośbę został przeniesiony na stanowisko Komendanta Posterunku Policji Państwowej w Piątku. W październiku 1939 r. został aresztowany przez gestapo. Po brutalnych przesłuchaniach w Zgierzu trafił do gospodarstwa rolnego w Kwilnie prowadzonego przez miejscowych folksdojczów, gdzie pracował w kieracie. W listopadzie 1939 roku został rozstrzelany w tym gospodarstwie wraz z miejscowym leśniczym.

asp.szt. Mariusz Kowalski

  • Policjanci wraz z uczestnikami wydarzenia w sali szkolnej
  • Policjanci wraz z uczestnikami wydarzenia w sali szkolnej
  • Delegacje składające kwiaty przed tablicą wmurowana w ścianę budynku.
Powrót na górę strony