Historyczne wspomnienie o funkcjonariuszach Policji Państwowej
26 listopada przypada rocznica śmierci przodownika Stanisława Urbanka. Z tej okazji na terenie zespołu szkół mechanizacji rolnictwa w Piątku odbyła się lekcja historii poświęcona funkcjonariuszom Policji Państwowej. O losach tych którzy zginęli w obronie Ojczyzny opowiadał Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi. Głównym punktem wydarzenia było wręczenie medali i złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą tragicznie zamordowanego policjanta Stanisława Urbanka.
W tym roku minęły już cztery lata jak w ścianę budynku, w którym znajduje się Posterunek Policji w Piątku została wmurowana tablica poświęcona pamięci przodownika Stanisława Urbanka. Uroczystości jej odsłonięcia odbyły się 13 września 2019 roku. Pamiętając o tym wydarzeniu oraz rocznicy śmierci policjanta Policji Państwowej, Komendant Powiatowy inspektor Zbigniew Gruszczyński zorganizował warsztaty historyczno-patriotyczne poświęcone losom, tych którzy oddali życie za Ojczyznę. Było to możliwe dzięki ścisłej współpracy z Dyrekcją Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku oraz Prezesem Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi Jarosławem Olbrychowskim. W wydarzeniu uczestniczył Burmistrz Piątku Krzysztof Lisiecki. Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w swoim wystąpieniu przedstawił genezę Policji Państwowej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, skupiając uwagę na funkcjonowaniu jej na ówczesnym obszarze województwa łódzkiego. Opowiedział o etosie zawodu policjanta dawniej i dzisiaj. Zaznaczył, że policjant II Rzeczypospolitej Polskiej powinien być wzorem do naśladowania przez współczesnych mundurowych. Ostaszków, Kalinin i Miednoje – trzy miejsca zbrodni popełnionych na polskich policjantach nierozerwalnie są związane z etosem tej służby. Dlatego misją Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” jest przywracanie prawdy, ukazywanie martyrologii tej formacji, ich poświęcenia dla ojczyzny. Podczas tego wydarzenia Jarosław Olbrychowski wręczył medale za Zasługi imienia Jadwigi Dunin – Borkowskiej Maleszewskiej, pierwszej przewodniczącej Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku”. Odznaczenie odebrał Burmistrz Piątku i I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łęczycy młodszy inspektor Andrzej Bukowiecki. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie przez uczestników wydarzenia kwiatów pod tablica poświęconą Komendantowi Posterunku Policji Państwowej w Piątku.
Przodownik Stanisław Urbanek służbę rozpoczął w 1922 roku, a rok później ukończył kurs dla posterunkowych w Okręgowej Szkole Policji w Piotrkowie. W latach 1932-1933 był policjantem posterunku w Ozorkowie. Od czerwca 1933 dowodził posterunkiem policji w Parzęczewie, skąd 4 lipca 1938 roku na własna prośbę został przeniesiony na stanowisko Komendanta Posterunku Policji Państwowej w Piątku. W październiku 1939 roku został aresztowany przez gestapo. Po brutalnych przesłuchaniach w Zgierzu trafił do gospodarstwa rolnego w Kwilnie prowadzonego przez miejscowych folksdojczów, gdzie pracował w kieracie. W listopadzie 1939 roku został rozstrzelany w tym gospodarstwie wraz z miejscowym leśniczym.
asp.szt. Mariusz Kowalski