Bądźmy bezpieczni nad wodą!
Panujące warunki atmosferyczne zachęcają do korzystania z wypoczynku nad wodą. Przebywając nad zalewem, jeziorem czy rzeką ogarnia nas beztroska, która sprawia, że zapominamy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich. Dlatego policjanci apelują o rozwagę i przede wszystkim o odpowiedzialność podczas korzystania z uroków oraz możliwości akwenów. Pamiętajmy - woda błędów nie wybacza!
Ulubionym sposobem na spędzenie wolnego czasu przy sprzyjającej temperaturze jest wypoczynek nad akwenami. To czas kiedy w pełni możemy się cieszyć wodą, kąpiemy się, pływamy, czy uprawiamy sporty wodne. Jednak czy zawsze pamiętamy o bezpieczeństwie? Woda to bardzo groźny żywioł. Dlatego nigdy nie lekceważmy zasad bezpieczeństwa i spędzajmy czas z rozwagą i czujnością.
Zasady bezpieczeństwa nad wodą:
- Pływaj w miejscach dozwolonych i strzeżonych, tam gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik WOPR. Wybieraj miejsca oznaczone bojami. Stosuj się do znaków wydanych przez ratownika.
- Nie korzystaj z kąpieli w zbiornikach takich jak żwirowiska czy stawy. Są one często zanieczyszczone, zarośnięte i mają niepewne dno.
- Przestrzegaj regulaminu kąpieliska i stosuj się do zaleceń ratownika. Polecenia ratownika są zawsze związane z Twoim bezpieczeństwem.
- Nigdy nie pływaj samotnie. Jeśli wybierasz się nad wodę poinformuj najbliższych gdzie się wybierasz i kiedy planujesz wrócić.
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły i porywistego wiatru. Złe warunki atmosferyczne są przyczyną wielu wypadków.
- Nie wchodź rozgrzany do wody. Najpierw schłodź klatkę piersiową, nogi i ręce, aby wyrównać temperaturę ciała i uniknąć szoku termicznego.
- Nie skacz do wody w nieznanych miejscach. Stanowczo zabronione są skoki „na główkę”
- Nie pływaj bezpośrednio po posiłku, ani po spożyciu alkoholu i innych używek. Alkohol pogarsza sprawność psychiczną i fizyczną, powoduje zaburzenia orientacji w przestrzeni, jest powodem wielu wypadków.
- Nie przebywaj w wodzie zbyt długo, aby nie wychłodzić organizmu.
- Jeśli korzystasz ze sprzętu wodnego sprawdź, czy jest sprawny oraz czy przebywające na nim osoby są odpowiednio zabezpieczone (mają kamizelki).
Pamiętaj, że przebywając nad wodą to my jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo własne i swoich bliskich. Dlatego przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, zachowuj czujność i zdrowy rozsądek zarówno w wodzie, jak i nad wodą.
Odpowiedzialność karna
Artykuł 55 Kodeksu Wykroczeń.
Kto kapie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
Woda błędów nie wybacza! Pamiętajmy o bezpieczeństwie!
aspirant sztabowy Mariusz Kowalski